Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bayanlarda En Sık Görülen 5 Hastalık ve Tahlilleri

Bayanlarda En Sık Görülen 5 Hastalık ve Tahlilleri

SoleKinG SoleKinG -
38 0

Kadınlarda görülen rahatsızlıklar önemsenmediğinde yahut tedavi edilmediğinde geri dönülemez sonuçlar doğabiliyor. 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’nü kutlayan İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Eray Çalışkan bayanlarda en sık görülen hastalıklar ve tahlillerine dikkat çekiyor.

Kadınlar hayatları boyunca sık sık jinekolojik hastalıklarla karşılaşıyor. Bayanlarda görülen hastalıklarda erken periyotta yapılan teşhis, rutin denetimler, hayat kalitesini ve mühletini artırdığı için büyük ehemmiyet taşır. Bayanlarda meydana gelecek büyük hastalıkları önlemenin ehemmiyetine vurgu yapan Çalışkan “ Bayanların her vakit yaşadığı günlük sorunlar önemli bayan hastalıklarının habercisi olabilir. Bu nedenle bayanlara tertipli jinekolojik muayene öneriyoruz.” diyor. Uzmanlar bayanların ömürleri boyunca sıkça karşılaşacakları jinekolojik hastalıkları en aza indirmek ve ömür kalitesini artırmak için tavsiyelerde bulunuyor. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Eray Çalışkan mevzu hakkında bayanlarda en sık görülen hastalıkları ve bayanların hayatını kolaylaştıracak bilgiler verdi.

Vajinal Akıntı

“Vajinal akıntı epey doğal olan her bayanda görülen akıntılardır. Bu akıntılar şeffaf ve kokusuzdur. Bayanlarda en sık karşılaşılan jinekolojik sorunlardan biri olağandışı vajinal akıntılardır. Vajinanın olağan bakteri istikrarındaki değişiklik vajinanın akıntının koku, renk yahut kıvamını değiştirebilir” diye söyleyen Çalışkan bu sorunları önlemek için tavsiyelerde bulundu:

•Vajina için kokulu eserler kullanılmamalı,

•Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli ve çok sıkı kıyafetler tercih edilmemeli,

•Cinsel partner sayısı azaltılmalı,

•Tuvalet paklığı önden geriye hakikat yapılmalı,

• Gereksiz antibiyotik kullanılmamalı.

Adet Düzensizliği

Prof. Dr. Çalışkan adet düzensizliği ile ilgili, “Normal adet döngüsündeki bozulmalara adet düzensizliği denir. Adet döngüsünün 21 günden kısa yahut 35 günden uzun olması, kanamanın 6 günden uzun sürmesi olağan kabul edilemez. Bu durum adet düzensizliği olarak nitelendirilir. Adet düzensizliklerinin büyük bir kısmı hormonal olsa da kistler, miyomlar üzere faktörlere bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Depresyon, gerilim, mevsimsel ve çevresel değişiklikler, çok kilo alımı, ani kilo kaybı üzere faktörlerde adet düzensizliğine neden olabilir. Çalışkan Adet düzensizliğine düzgün gelen şeyler ile ilgili, “Spor ve antrenman yapmak, uygun beden tartısında olmak, kâfi gün ışığı almak ve adet düzensizliğine güzel gelebilecek Mg, D vitamini almak gelebilir” dedi.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromunun genetik kökenli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çalışkan “Doğurganlığı olumsuz istikamette etkileyerek hastalıkların oluşumuna yer hazırlayan, üreme çağındaki bayanlarda çokça görülen hormonal bozukluklardan biridir. Polikistik Over Sendromu olan bayanlarda yumurtanın olgunlaşması için gerekli hormon üretilmez ve yumurtaların hiçbiri olgunlaşıp çatlayamadığı için yumurtlama gerçekleşemez. Bu durumda adet düzensizliğine ya da hiç adet olmamaya sebep olur” dedi. Tedavi olarak tekliflerde bulunan Çalışkan “Sağlıklı beslenme ve antrenman ile ülkü kiloda kalınmalıdır. Myoinositol, D vitamini dayanağı alınabilir. Şekerli ve işlenmiş besinlerden uzak durulmalıdır. Tahıllı eserler, meyve, zerzevat, yağsız et tüketilmesi, kan şekerinin düşük düzeylerde tutulması için gerekli takviyenin alınması gerekir “ diye ekledi.

İdrar Kaçırma

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Eray Çalışkan “30 yaş sonrasında görülmeye başlanan ve artan idrar kaçırma; koku, hijyen üzere sebepler nedeniyle bayanların kendini toplumsal hayattan kısıtlamasına yol açan kıymetli bir problemdir. İdrar kaçırma sorunu kalıtsal kolajen doku bozukluğuna bağlı olarak yaşanabilmektedir. Çok doğum yapma, sigara kullanımı, obezite, iri bebek doğurma, sıkıntı doğum kıssası, kalça kaslarını idman ile geliştirme me üzere risk faktörleri bulunmaktadır ve bu risk faktörlerinin varlığında daha erken yaşlarda görülmektedir” dedi.   Ayrıyeten Çalışkan, idrar kaçırmanın tedavisi olarak hastanın profilinin incelenmesi gerektiğini ve duruma nazaran tedavi tekniğinin belirleneceğini belirtti.

Kasık ve Bel Bölgesi Ağrıları

Kasık ve bel ağrısı bayanlarda en kıymetli yakınmalardan biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Çalışkan “Kasık ağrıları bazen bayanların günlük yaşantılarını etkileyecek derecede ağır olabilir. Kasık ve bel ağrısı üreme organlarından kaynaklanabilir, idrar yolları, sindirim yahut iskelet sisteminden kaynaklanabilir. Tedavi, ağrıya nazaran değişebilir. Ultrason ve laparoskopi usulü ile ağrının sebebi teşhis edilmeye çalışılır. Nedeni saptanamayan ağrılarda ağrı kesicilere başvurulabilir. Hastalara ruhsal takviye de faydalı olur” diye söyledi.

Bu üzere bayan hastalıkları kıymetsiz üzere görünse de tedavi edilmediğinde çok önemli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle bayanlara jinekolog denetiminde sistemli olarak muayene olması önerilir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir