Ligde.Com – Spor Haberleri

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Genel
 4. »
 5. Çocukları Obeziteden Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukları Obeziteden Nasıl Koruyabiliriz?

SoleKinG SoleKinG -
33 0

Vücutta çok yağ depolanması olarak nitelenebilecek duruma obezite denmektedir.Obezite çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Uzmanlar, ebeveyn ve çocuk etkileşiminin de çocuklardaki obezite üzerinde büyük rolünün olduğunu düşünüyor. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzm. Prof. Alp Gürkan çocukları obeziteden muhafazanın yollarını açıkladı

Hızlı hayat şartlarının getirdiği “fast food”lar, televizyon ile başlayan tüm gece atıştırmaları ve yiyecek alışkanlıklarımızda değişiklikle bir arada tüm dünyada fazla kiloları da beraberinde getiriyor. Sıhhatsiz yeme alışkanlığı, kimyasal husus ve hormon içerikli besinler, günlük aktivitenin azalması bedende giderek çok ölçüde yağ depolanmasına neden oluyor.

Özellikle ülkemizde çocukların katlanmak oldukları imtihan maratonları, bilgisayar oyunları başında vakit geçirmeleri bu süreci artırıyor. Obez ailelerinin çocuklarının obez olması durumu olağandan 2-3 kat daha fazladır. Anne ve babanın her ikisinin obez olması halinde çocuklarında % 80, biri obez ise çocuklarında %40, ikisi olağan kilolu ise %10 oranında obez olma riski vardır.

2010 yılında yapılan Sıhhat Bakanlığı Türkiye Beslenme ve Sıhhat Araştırması, 0-5 yaş ortası çocuklarda %26,4 oranında; 6-18 yaş ortası çocuklarda ise %22,5 oranında kilo sorunu olduğunu ortaya koymaktadır. Yaklaşık her 4 çocuktan birinde kilo sorunu bulunmaktadır. Maalesef bu sorun yıllar içinde giderek derinleşmektedir. Beslenme-fizik aktivite bozukluğu dışında nadiren hormonal yahut genetik faktörler de kelam konusu olabilir. 

“Obezite Psikolojiyi de Olumsuz Etkiliyor”

Obezitenin yaratacağı çok önemli ve çeşitli fizikî sıhhat problemleri dışında ruhsal rahatsızlıklara da yol açacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Görünüşleri nedeniyle arkadaş ortamından dışlanacaklardır. Buna fizikî aktivite yetersizliği de eklenince bu bireyler giderek içine kapanırlar ve konuttan dışarı çıkmak istemezler. Bu da daha fazla ruhsal meselelere yol açar. Kilolar verildikçe öz itimatları tekrar artar, toplum hayatına tekrar katılırlar ve depresyonları sona erer.

Obeziteyi Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Kalori alımının kısıtlanması ve günlük aktivitenin artırılması formunda özetlenebilecek hayat biçiminin değiştirilmesi, obezite tedavisinin temelini oluşturmaktaysa da bunu uygulamak ve kalıcı hale getirmek çok kolay değildir. Her ne olursa olsun tıbbi tedavinin kesinlikle endokrin yahut metabolizma uzmanı ya da bu mevzuda tecrübeli bir iç hastalıkları doktoru yanında diyetisyen ve psikolog takviyesiyle yapılması gerekiyor. Süratli kilo vermeye neden olan tanınan diyet uygulamaları çocuklar için uygun değildir. Büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilerler. Bunun yerine çocuğa gerçek beslenme alışkanlıkları edindirmek değerlidir. 

Çocuğun diyetinde şu değişiklikler yapılabilir:

 • Beyaz ekmek, makarna pilav yahut patates üzere glisemik indeksi yüksek besinler yerine tahıllı ekmek, bulgur tüketilmesi,
 • Ara öğünlerde paketli işlenmiş besinlerin yerine meyve ve sebzelerin konulması, 
 • Gazlı ve şekerli içecekler yerine ayran, süt ve kefir içilmesi, 
 • “Fast Food” besinler yerine konutta sağlıklı tekniklerle hazırlanmış besinler tüketilmesi, 
 • Gidilecek yerlere mümkünse yayan yahut bisikletle gidilmesi, 
 • Düzenli olarak yapılacak spor aktivitelerine yönlendirilmesi uygun olacaktır.

 Bunun dışında televizyon, bilgisayar yahut telefonla geçirdiği vakte çocuğu da ikna ederek hudut konması yerinde olur. Burada ebeveynlerin çocuğa rol model olması çok değerlidir. Yiyecek tüketim alışkanlıklarına ebeveynlerin de uyması fizikî aktivitelerini fazlalaştırmaları, günlük yürüyüşler, asansör yerine merdivenin kullanılması çocuğun bu alışkanlığını edinmesini kolaylaştıracaktır. 

Bir öbür dikkat edilmesi geren bahis da uyku sisteminin sağlanmasıdır. Uyku mühletinin kâfi ve vaktinde olması hormonal dengeyi sağlayacağı üzere, açlık hissini de azaltacaktır. Günde 8-10 saat uyumak ve en geç gece 11’de uykuya gitmek çocuklar için en sağlıklı olanıdır. 

En kıymetli nokta; obezite oluşmadan evvel çocuğa sağlıklı beslenme ve idman alışkanlıklarının kazandırılmasıdır. Sağlıklı beslenme ve nizamlı antrenman alışkanlığının ve şuurunun kazanılması bilhassa çocukluk periyodunda mümkündür. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir