Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. “Deprem Bölgesinde İmmün Yetmezliği Olan Hastalar İçin Ek Tedbirler Alınmalı”

“Deprem Bölgesinde İmmün Yetmezliği Olan Hastalar İçin Ek Tedbirler Alınmalı”

SoleKinG SoleKinG -
39 0

İmmün yetmezliği olan hastalar, tedavileri aksamadan devam etmesi gereken özel bir küme. Zira   bu hastaların başka bireylere nazaran enfeksiyonlara çok daha yatkın olması, sanitasyon ve hijyen tekliflerine mümkün olan en üst düzeyde dikkat etmelerini mecburî kılıyor. Bu nedenle, sarsıntı bölgesindeki hastalar için ek tedbirler alınarak uygun hijyenik ortamların oluşturulması gerektiğinin altını çizen Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Elif Karakoç Aydıner, “Kolaylıkla enfeksiyon kapabilen immün yetmezlikli hastalarla, merkezlerdeki doktorlar ve hasta platformları daima irtibat halinde olmalı” dedi.

 

İmmün yetmezliği olan hastalar enfeksiyonlara karşı çok hassas oldukları için uygun barınma ve hijyenik ortamın oluşturulması öbür hasta kümelerine nazaran çok daha büyük bir kıymet arz ediyor. Bu ortamın sağlanamaması durumunda hastaların kesinlikle uygun bir sıhhat kuruluşuna sevk edilmeleri gerektiğini belirten Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Elif Karakoç konu ile ilgili ihtarlarda bulundu.

“Temiz içme suyuna erişim, uygun barınma, atık idaresi, izolasyon için ek tedbirler alınmalı”

Enfeksiyonların sarsıntı sonrası uygunsuz ömür şartları nedeniyle süreksiz bir mühlet artabileceğine dikkat çeken Karakoç, “İmmün yetmezlikli hastalar öbür bireylere nazaran enfeksiyonlara çok daha yatkın olduğundan sanitasyon ve hijyen tekliflerine mümkün olan en üst düzeyde dikkat edilmesi gerekiyor. Enfeksiyon riskini azaltmaya yönelik pak içme suyuna erişim, uygun barınma, atık idaresi, izolasyon için ek tedbirler alınması da hayati bir değer taşıyor. Bunlara ek olarak maske kullanımına ve el paklığına de her ortamda dikkat etmek, hastalıklara yakalanmama konusunda önleyici bir rol üstleniyor” diye konuştu.

“Hekim ve hastalar ilaca erişim için daima irtibat halinde olmalı”

“Hastalarımızın tedavi ve takiplerine zelzele sonrası birinci günlerde aksama olması doğaldır lakin en kısa müddette ilaçlarına ve doktor denetimlerine devam etmeleri hayati kıymete sahiptir” diye devam eden Karakoç şunları söyledi,  “Bulundukları yerdeki varsa sıhhat kuruluşları yahut sahra hastanesine bu mümkün değilse gezici sıhhat takımlarına bildirimde bulunmaları ve kullanmakta oldukları ilaçlar için talep yapmaları önerilir. Primer immün yetmezliği olan pek çok hastanın kullandığı ve enfeksiyonlardan korunmada çok kıymetli olan immünglobulin preparatlarına erişim elzemdir. Bu eserler özel reçete, saklama ve uygulama şartlarına sahip olduğundan şayet bunlar sağlanamıyorsa tedavinin aksamaması ve devamlılığı açısından uygun merkezlere hastalar sevk edilmelidir. Mevcut durumda rapor müddetleri uzatılmış olup reçete mecburiliği yoktur.”

“Uygun bir merkeze sevk edilmeliler”

Enfeksiyon geçirdiğine dair bir şikâyet ya da belirti olması halinde immün yetmezlikli hastanın en yakın sıhhat takımına ulaşarak uygun merkeze sevkini talep etmesi gerektiğini tabir eden Karakoç,  “Bu süreçte tıbbi ve toplumsal takviye için hastalar takipli oldukları merkezlerdeki doktorlar ve hasta platformları ile irtibat halinde olabilirler. Depremzede hastalarımız sevk edildikleri kent ve/veya hastanede gereksinimleri doğrultusunda tüm aile bireyleri de dahil olmak üzere takviye almak için il/ilçe/hastane toplumsal hizmetler ünitesine şahsen ya da tabipleri aracılığı ile başvurmalıdır” diyerek kelamlarını tamamladı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir