Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Emre Kocadağ’dan Hatayspor ve Gaziantep açıklaması

Emre Kocadağ’dan Hatayspor ve Gaziantep açıklaması

SoleKinG SoleKinG -
26 0

Yaşanan zelzele felaketi sonrası fevkalâde hal (OHAL) ilan edilen vilayetlerimizde hayat dururken futbolda birçok kulüp de lige devam edememe kararı aldı. TFF de kelam konusu kulüplerin gelecek dönem hakları gizli kalmak üzere bu dönem ligden çıkarılacaklarını duyurdu.

Bununla bir arada son günlerde bilhassa Harika Lig’de “Çekilen ekiplerin daha evvel oynadıkları maçların sonuçları yok sayılmalı mı yoksa sayılmamalı mı?” tartışmaları gündemde. Bilhassa Beşiktaş Kulübü’nün, Üstün Lig’den çekilen Hatayspor ve Gaziantep FK’nın tüm dönem boyunca oynadığı maçların geçersiz sayılması tarafında teklifte bulunduğu biliniyor.

Hatayspor ve Gaziantep FK’nın ligden çekilmesinin akabinde TFF, iki ekibin geçmiş maçlarının birebir formda kalacağını, kalan haftalarda ise rakiplerinin 3’er puan alacağını belirtmişti. Beşiktaş Kulübü ise TFF’nin bu kararına yansılı.

“Bence yok kabul edilmeli”

Nitekim Lider Ahmet Parıltı Çebi geçtiğimiz günlerde Lig radyoya yaptığı açıklamada “Birileri gitmiş onlarla deplasmanda oynamış. Puan manasında her kulüp uğraşta ediyor.

Siz kalkar da artık iki maçını Antep’te deplasmanda oynamış bir ekiple, iki maçını alanında oynamış bir ekibin almış olduğu puanların ligin tescilinde, sonunda adil olduğunu düşünebilir misiniz? Bence hayır. Bence yok kabul edilmeli” sözlerini kullanmıştı.

“UEFA puanların silinmesini öneriyor”

Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Emre Kocadağ da Hürriyet’e yaptığı açıklamada, taleplerinde haklı olduklarını söyledi.

Kocadağ

“UEFA’nın kesin açıklaması var sanırım bunu da hem futbol federasyonumuz hem de kulüplerimiz en ince ayrıntısına kadar biliyorlardır. Burada şu var, UEFA bu cins afet durumlarında çekilecek kadroların tüm puanlarının silinmesini önerirken kesin kararı ülke futbol federasyonlarına bırakıyor. Biz bu mevzuda haklıyız”

dedi.

Siyah beyazlıların bu mevzuda TFF ile temas halinde olduğu, diğer kulüplerinde Beşiktaş ile birebir hassasiyete sahip olduğu öğrenildi. Mevcut karara nazaran Hatay ve Gaziantep kalan maçlarında 3-0 yenik sayılacak.

Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği

Siyah beyazlıların bu bahisteki tezi ise Şampiyonlar Ligi Yönetmeliği. Kelam konusu yönetmeliğin 28. hususunun 3. fıkrasında “Bir kulüp, küme maçlarını tamamlamadan diskalifiye edilir yahut bir sebepten ötürü çekilirse tüm maçlarının sonuçları geçersiz sayılır” sözü kullanılmakta.

Ligden çekilen kadroların tüm maçlarının geçersiz sayılması gerektiğine dair tartıyla Beşiktaş cephesi bu maddeyi öne sürse de Türkiye Futbol Federasyonu ulusal liglerin düzenlenmesinde FIFA ve UEFA’dan görüş alabilir lakin son kararı kendisi verir. TFF Statüsü doğrultusunda hazırlanan Futbol Karşılaşma Talimatı ve Harika Lig Statüsü de emsal kararlar içermektedir.

FIFA ne diyor?

FIFA Statüsü Uygulama Yönetmeliği 10. unsur uyarınca da ulusal liglerde düzenlemenin üye Federasyon tarafından yapılacağı belirtilmektedir.

UEFA ne diyor?

UEFA da husus 51 ile FIFA ile tıpkı düzenlemeye yer vermiştir. Hasebiyle, FIFA ve UEFA, üye Federasyonlara ulusal liglerin düzenlenmesi konusunda hürlük tanımıştır.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir