Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. Galatasaray 100’üncü yardım tırını sarsıntı bölgesine gönderdi

Galatasaray 100’üncü yardım tırını sarsıntı bölgesine gönderdi

SoleKinG SoleKinG -
24 0

Türkiye, 6 Şubat’ta Cumhuriyet tarihinin en şiddetli zelzelesiyle sarsıldı.

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntıdan etkilenen 11 vilayet adeta enkaza döndü.

Depremin neden olduğu yıkımlarda 46 binden fazla vatandaşımız hayatını yitirdi.

Galatasaray’dan 100’üncü yardım tırı

Galatasaray Kulübü’nün 6 Şubat’ta ülkemizi derinden sarsan sarsıntı faciasının yaralarını sarmak ismine düzenlediği yardım kampanyası devam ediyor.

Bu kapsamda Ali Sami Yen Spor Kompleksi Nef Stadyumu’ndan afet bölgesine 100’üncü yardım TIR’ı uğurlandı.

“Acıyı daima birlikte hissettik”

Kulüp Lideri Dursun Aydın Özbek, 100’üncü TIR’ı uğurlarken bölgeye yapılacak olan yardımların tüm süratiyle sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

6 Şubat’taki sarsıntı ülkemizin neredeyse yüzde 20’ye yakınını büyük bir şiddetle etkiledi. 15 milyon kardeşimiz zelzeleden hayli etkilendi. Konutunu barkını, işini, hayatını kaybedenler var. Bu acıyı daima birlikte, ülke olarak hissettik. Birinci günden itibaren bölgeye yardımlarımızı en süratli biçimde gönderdik. Bugün de 100. tırımız yola çıkıyor. Bu sene tıpkı vakitte Cumhuriyetin 100. yılı. Cumhuriyetin 100. yılını Galatasaray Spor Kulübü olarak en coşkulu kutlamak için etkinlikler hazırlamıştık fakat çok mümkün olmadı. Başka taraftan 100. tırımız da bugün yola çıkıyor. ‘Cumhuriyetin 100’ü Galatasaray’ mottosu tam yerine oturdu.

“250 adet kalıcı konut, 10 okul yapacağız”

Bölgede yerleşiğiz. Depolarımız var. Gönderilen her yardım yerine ulaşıyor. Bunun çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bölgeye yardımımız 100. tır ile bitmiyor. 500 konteyner için oradaki yerlerimiz ayrıldı, altyapımız yapıldı. Konteynerlerin sevkiyatına başladık. Taşınabilir tuvalet sevk ediyoruz. Bölgeye ziyaretimde Sayın Bakan Murat Kurum ile görüşmem oldu. Bölgedeki göçü engellemek lazım. Beşerler huzursuz oldukları için öteki vilayetlere göçüyorlar. İş gücü azalması oluyor. Hatay’da Maraş’ta, Antep’te endüstrileri gezdim. Sanayi durmuş halde. Zira beşerler oradan ayrıldı. Kalıcı konutlar yapmak lazım. Beşerler muhakkak müddet konteynerlerde kalabilirler ancak bölgeyi terk etmemeleri için kalıcı konuta muhtaçlık var dedi bakan. Ben de kendisine Galatasaray olarak buna dayanak vermek istediğimizi söyledim. Yaklaşık 250 adet kalıcı konutun yapılması için sayın bakan ile mutabık kaldık. Onun çalışmalarını yapıyoruz. Bunun için tüm Galatasaray taraftarlarından, bu acıyı yüreğinden hisseden herkesten takviye ve yardım bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta içinde Ulusal Eğitim Bakanı beni aradı. Sayın Bakan bölgedeki en değerli aktivitelerden biri eğitimin durmaması gerekliliği olduğunu söyledi. Bu çalışmalara Galatasaray’ın katkı vermesini istediler. Ben de 10 tane hafif çelikten okulun Galatasaray tarafından yapılacağını kendisine söz ettim.

“Bu bizim vazifemiz”

Galatasaray olarak bu yaraları sarmak için bir sivil toplum kuruluşu olarak elimizden geleni en üst düzeyde yapmak istiyoruz. Kalıcı konutları ve okulları Galatasaray topluluğu olarak yapmak istiyoruz. Bu kampanyalarımızı desteklesinler. Faaliyetler açısından en ön sıralarda yer alıyoruz. Bu bizim görüşümüz değil. Tanıdığımız, bildiğimiz kamuoyundaki bireylerin paylaştığı şeyler bunlar. Bu da bizi gururlandırıyor. Türk insanı olarak bunu görev olarak kabul ediyoruz. Cumhuriyetin 100. yılı çok değerli. Birebir vakitte zelzelenin açtığı yaraların sarılması için elimizden geleni yapacağız. Bu hepimizin yarası. Cumhuriyetin 100. yılı için de bu yılı coşkuyla kutlayacağız. Birinci günkü heyecanımızı kaybetmememiz lazım. Bölgedeki durum çok makûs. İş gücünün azalması, endüstrinin durması tüm ülkeyi etkileyecek bir olay. Bu yardımlarda AFAD ile irtibat halindeyiz. Bütün Galatasaraylıların gayretlerimize dayanak vermesi gerekiyor.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir