Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Sigaranın Bedenimize Dehşetli Tesirleri

Sigaranın Bedenimize Dehşetli Tesirleri

SoleKinG SoleKinG -
35 0

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Fidan Yıldız ÜNAL, sigara bağımlılığının neden olduğu KOAH’ın tedavisinde kullanılan Coil Tedavisi’nin besbelli biçimde hastaları güzelleştirdiğini söyledi.

Ülkemizde her yıl Mart ayının birinci haftası (1-7 Mart) “Yeşilay Haftası” olarak kutlanmaktadır. Yeşilay; tüm dünyada ortak sorun haline gelmiş olan unsur bağımlılığı, sigara, alkol üzere tüm ziyanlı alışkanlıklar ile yapılan çabayı içermektedir. Dünyada en yaygın bağımlılık yapan unsurlardan en değerlisi sigaradır. Sigara, yalnızca kullanan kişiyi değil toplumun tamamını olumsuz olarak etkileyen psikososyal bir sorundur. Sigara yüzünden dünyada yaklaşık her yıl bir milyon kişi hayatını kaybetmektedir. 

Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Sigara tüketimi, başta akciğerler olmak üzere bedenin tüm organlarını olumsuz olarak tesirler ve önemli sıhhat sıkıntılarına yol açar. Sigara içildiği andan itibaren bedenimiz zehirlenmeye başlar. Duman, süratli ve sıcak biçimde lisan, boğaz, yemek borusu, solunum yolları, akciğerlere ve mideye ulaşır. İçerisinde 4 binden fazla ziyanlı kimyasal unsurun olduğu bilinen sigara, tüm organlara önemli derecede ziyan verirken bilhassa akciğerler üzerinde ölümcül riskler oluşturabilir. Teneffüs yollarını örten hücreler üzerindeki esirgeyici yapıyı bozarak akciğer hücrelerinin yapısını tahrip eder. Kronik akciğer hastalıklarının en büyük nedeni (KOAH) sigaradan kaynaklanır.

KOAH Nedir?

KOAH, akciğerlerde bulunan hava kesecikleri ve bronşların tıkanması sonucunda teneffüs zahmeti, öksürük ve nefes darlığı üzere şikayetlere neden olan kronik bir hastalıktır. Bu hastalık ilerledikçe akciğer kapasitesi büyük oranda azalır, kan ile dokulara yeteri kadar oksijen iletimi sağlanmamış olur.  Sigara ve KOAH münasebetine dikkat çeken Yıldız “Sigara içme ile semptomatik seviyede başlayan KOAH, sigarayı kullanmaya devam edilir ise ağır şiddette KOAH hastalığına kadar sarfiyat ve bu hastalık sigara bırakılmadığı sürece tedavi edilemez. Ağır KOAH hastalığının tedavisinde ilaçların yanı sıra, oksijen ve nebül tedavileri verilmektedir. Bu tedavilere karşın rahat nefes alamayan hastalarda son yıllarda uygulanan COİL (akıllı sarmal tel) tedavisi hastaların nefes darlığını azaltmada ve hayat kalitelerini artırmada başarılı olmaktadır”  diye söyledi. 

Coil Tedavisinin Yararları Nedir?

Yayınlanan Avrupa klinik çalışmaları; endobronşiyal coiller (akıllı sarmal teller) ile iki taraflı tedavi edilen hastaların; antrenman kapasitesi, akciğer işlevleri ve hayat kalitesinin göstermiştir. Yıldız “Ağır KOAH ve teneffüs yetmezliği olan hastalarda Coil tedavisi yarar sağlamaktadır. Sigara içmek KOAH yapar ve akciğerlerde büyük hasarlara yol açıyor. Coil ameliyatı ile bu hasarlı bölgeler büzüştürülerek devre dışı bırakılmakta, hastanın aldığı nefes sağlam akciğer alanların yönlendirilmektedir. Bu halde hastanın akciğer kapasitesi artırılmakta, nefes darlığı düzeltilmektedir. Ağır KOAH teneffüs yetmezliğinde uygulanan bu formülün başarısı için sigara katiyetle bırakılmalılar.” diye konuştu.

Coil Tedavisi Nasıl Yapılır?

Coil tedavisi, hasta ameliyathanedeyken ve genel anestezi altında yapılır. Bronkoskopi aygıtı ile akciğerde hasarlı olan bölgeye ilerlenir ve aygıtın içinden geçirilen kateter yardımıyla Coil ismi verilen akıllı teller, akciğerin hasarlı bölgesine yerleştirilerek bu alanın devre dışı bırakılması sağlanır. Bu yolla hastanın aldığı nefes, bu hasarlı alandan sağlam akciğer alanına yönlendirilmiş olur. Bu bir ameliyat değil, endoskopik süreçtir. Rastgele bir kesi ve dikiş yoktur. Süreç sonrası hasta servise alınır. Sonraki gün akciğer grafisi denetiminden sonra taburcu edilir. 1 ay sonra başka akciğer tedavisi yapılmaktadır. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir