Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor
  4. »
  5. 71 yıldır spor yapan veteran ulusal atlet, depremzedeler için yarışmak istiyor

71 yıldır spor yapan veteran ulusal atlet, depremzedeler için yarışmak istiyor

SoleKinG SoleKinG -
41 0

İstanbul’da mahalle ortalarında çocuklarla yarışarak atletizme başlayan, idmansız katıldığı ve 240 kişinin yarıştığı Atatürk Koşusu’nda dördüncü olan Oktay Şensoy, 1952’de Fenerbahçe Spor Kulübüne seçildi.

Yurt içi ve yurt dışında katıldığı yarışlarda çok sayıda altın, gümüş ve bronz madalya kazanan Şensoy, Antalya Polisgücü Spor Kulübünün lisanslı sportmeni olarak mesleğini sürdürüyor.

Günün büyük kısmını spora ayıran Şensoy, İstanbul’da düzenlenecek Masterlar Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’na hazırlanıyor. Sabah erken saatlerde kalkarak Akdeniz Üniversitesi Stadı’nda idmanını yapan Şensoy, şampiyonada Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılardan etkilenenler ismine koşmayı hedefliyor.

“Son nefesime kadar atletizme devam etmek istiyorum”

Şampiyonadan altın madalyayla dönmek için ağır idman yapan Oktay Şensoy, çocukluğunda İstanbul sokaklarında Silivri tepsi yoğurdu satıldığını, koşularda birinci gelene yoğurt ısmarlandığını anlattı.

İlk katıldığı yarışların akabinde kulübe seçildiğini vurgulayan Şensoy, şunları kaydetti:

1952’den beri atletizmden hiç kopmadım. Antrenörlük de yaptım. Artık de İstanbul’da yapılacak şampiyonada piste çıkacağım. Ümit ettiğim dereceyi elde etmek istiyorum. Amaçsız yaşanmaz, kesinlikle altın madalya kazanmak istiyorum. Günün en az iki saati idman yapıyorum. Salon olduğu için 3 kilometrede yarışacağım. Yarışı çok kısa müddette tamamlayacağımı düşünüyorum. Hem uzun aralık koşuyoruz 5 bin, 10 bin, 20 kilometre. Hem de birebir aralıklarda 50 kilometre dahil yürüyüş yapıyorum.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin hüzün verici olduğunu lisana getiren Şensoy, bir an evvel yaraların sarılmasının kıymetli olduğunu söz etti.

Hedeflerine ulaşmak ve sağlıklı bir hayat için spor yaptığını belirten Şensoy,

85 yaşındayım, hedefim sağlıklı yaşamak, uygun beslenmek ve spor yapmak. Katılacağım yarışlarda kazanacağım madalyayı sarsıntılarda hayatını kaybeden ve sağ kalanlar ismine almak, onlara armağan etmek istiyorum. Son nefesime kadar da atletizme devam etmek istiyorum.

diye konuştu.

Şensoy, sağlıklı bir hayat için uykunun kıymetine vurgu yaparken, fazla ekmek tüketmemek, ete çok yüklenmemek, daha çok zerzevat yüklü beslenmek gerektiğini lisana getirdi.

Kaynak: Ensonhaber

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir