Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Fethi Hinginar : Sağlıklı yapılar için “Sıfır Kusur, Sıfır Tolerans” vizyonu kural

Fethi Hinginar : Sağlıklı yapılar için “Sıfır Kusur, Sıfır Tolerans” vizyonu kural

SoleKinG SoleKinG -
40 0

Türk Ytong İdare Şurası Lideri Fethi Hinginar, 1-7 Mart 2023 tarihleri ortasında gerçekleştirilen etkinliklerle kıymetine dikkat çekilen Sarsıntı Haftası’nın bu yıl yaşanan afet sonrasında bir milat olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, “Ülkemizin başına büyük bir felaket geldi. Akılcı bir planlamayla birlikte sağlıklı yapılar üretmek için “Sıfır Yanılgı, Sıfır Tolerans” vizyonuna sahip olmamız gerekiyor” dedi. 

Türk Ytong İdare Konseyi Lideri Fethi Hinginar, Zelzele Haftası sebebiyle kıymetli açıklamalar yaptı. Türk Ytong olarak uzun yıllardır afetlere dirençli kentler yaratılması gerektiğine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirterek, “Ülkemizde arkası arkasına yaşanan zelzeleler bizi uzun vakit unutamayacağımız acılara sürükledi. Bilimin ışığından ayrılmadan şuurlu ve akılcı biçimde hareket etmemiz gerekiyor.” diyerek şöyle konuştu:

“Önce bölge ve kent planlaması sonra yapı statiği ve fiziği açısından şuurlu hareket etmeliyiz. Daha sonra da gereç açısından her türlü kontrolle azamî düzeyde sıfır kusur, sıfır tolerans anlayışıyla yapıların inşasının planlanması gerekiyor. Bu planlamaları yapmadan çok sağlıklı yapılar inşa etmenin mümkün olmadığını düşünüyorum.”

Türkiye’de dünyanın en kaliteli yapı gereçleri üretiliyor

Fethi Hinginar, dünyadaki en kaliteli yapı gereçlerinin Türkiye’de üretildiğini kelamlarına ekledi ve şunları söyledi: “Ülkemizdeki yapı gereçlerinin ihracatı Türkiye’nin toplam ihracatı içinde ikinci sırada yer alıyor. Yapı materyali konusunda problemimiz yok zira dünya standardına uygun malzemeyi üretim kademesinde denetleyerek üretiyoruz. Ama kontrolsüz yapılaşma ve kontrolsüz materyal kullanımının ne kadar büyük felaketlere yol açtığını maalesef ülkemizde de görüyoruz. Denetlenmeyen her şey kalitesiz yapılmaya mahkumdur. Denetleneceğini bilen herkes bu standartları bilerek ve bunlara uyarak çalışır. Bizim problemimiz projeden başlayan kontrol sisteminin gereğince işletilememiş olması. Türkiye’de 1999 sarsıntısından bu yana yapı kontrolünde yalnızca beton kalitesi demir kalitesi denetleniyor diye bir alışkanlık var. Gereksinimimiz olan şey kontrol, kontrol ve yeniden kontrol. Bu sistemde gerçek kontrol sistemini kurmadıkça bu türlü felaketler yaşamaya hazır olmalıyız.”

Denetimden geçen binalar ayakta

Fethi Hinginar, zelzele bölgesinde standartlara uygun yapılan, güzel materyal kullanılan ve kontrolden geçen binaların ayakta sağlam bir formda durduğunun altını çizerek, “Standartlara uygun malzemeyi standartlara uygun formda müteahhitlere teslim ederseniz ve onların da standartlara uygun formda yerinde kullanmasını sağlarsanız, düzgün mimarlık ve yeterli mühendislik hizmeti almalarını zarurî hale getirirseniz sağlam yapı elde edersiniz. Aslında temel tanımlar çok kolay. Her etapta bu kontrolü aksatmadan uyguladığınız vakit önümüzde çok hoş örnekler var. Standarda uygun kontrolü yapılmış binalar var, bu denetlemeden geçmiş yapıların ayakta kaldığını görüyoruz. Sistemi yanlışsız işletirsek bir daha böylesi felaketlerle karşılaşmayız.” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir