Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Fidye yazılımı akınları iş dünyasını tehdit ediyor

Fidye yazılımı akınları iş dünyasını tehdit ediyor

SoleKinG SoleKinG -
37 0

Siber alanda yaşanan fidye yazılımı akınları iş dünyasını tehdit etmeye devam ediyor. Tehdit aktörleri tarafından organize edilen hücumlar her geçen gün daha karmaşık ve ağır bir hale geliyor. Brandefense tarafından hazırlanan “Fidye Yazılımı Trend Raporu” araştırması bölümleri büyük ziyanlara uğratan taarruzlara ait kıymetli ayrıntıları içeriyor.

Siber alanda faaliyet yürüten makûs niyetli fidye yazılımı kümeleri, maddi kar elde etmek ismine iş dünyasını tehdit etmeye devam ediyor. Yapılan ataklarda kullanılan yolların daha karışık ve ağır hale gelmesi kurumsal yapılar için önemli tehditler oluşturuyor. Tehdit aktörleri, kurumsal yapıların dijital dünyadaki varlıklarına saldırarak kıymetli dataları ele geçiriyor ve mağdurları fidye ödemeye zorluyor. Brandefense tarafından yayımlanan “Fidye Yazılımı Trend Raporu” 2022’nin ikinci yarısındaki fidye yazılımı ataklarına dair kritik dataları içeriyor.

Brandefense’in uzman takımının istihbarat tahlil raporuna nazaran, geçtiğimiz yıl yapılan akınlarda hastaneler üzere kritik değere sahip kurumların da amaç olduğu görülürken, taarruzların bir hastanın mevt olayıyla sonuçlandığı bildirildi. Bilhassa yılın son çeyreğinde Sıhhat Hizmetleri ve Halk Sıhhati alanında görülen hücum sayısının 40 olduğu düşünüldüğünde, tehdit aktörlerinin direkt günlük hayatı etkileyen kritik kesimleri amaç aldığı görülüyor. Güvenlik uzmanları birçok dalda güvenliğimizi tehdit eden siber tehditlere karşı tetikte olmamız gerektiğine dikkat çekiyor. 

Raporda yer alan bilgilere nazaran 2022’de fidye yazılımı akınlarının artış gösterdiği görülüyor. 2022’nin son altı ayında hastanelere, okullara, savunma sanayi şirketlerine ve kritik altyapı tesislerine yönelik ataklarda önemli bir artış tespit edildi. Bu periyotta sıhhat, eğitim, güç, besin ve tarım üzere dallarda gerçekleştirilen makus niyetli ataklar büyük kayıplara yol açtı. Şirketler hücumlar sebebiyle sadece maddi açıdan ziyana uğramıyor, birebir vakitte manevi olarak da prestij kayıpları yaşanıyor. 

30’dan fazla fidye yazılım kümesinin izine rastlandı

Brandefense analistleri bu devirde 903 hadiseyi tespit ederken, akınlarda bölümlere önemli ziyanlar veren 30’dan fazla fidye yazılım kümesinin izine rastlandı. Öte yandan, toplamda 230 terabyte’ın üzerinde kritik bilgi çalındı. Bilgilerin büyük bir kısmı kıymet biçilmez AR-GE dokümanlarından yahut çalışanların şahsî bilgilerinden oluşuyor. Çalınan bilgiler karşılığında toplamda 482 milyon dolar fidye talep edildiği görülüyor. 

Toplamda 93 ülke fidye yazılımı ataklarından etkilendi

Brandefense bünyesinde misyon alan CTI analistleri, başta batılı ülkeler olmak üzere fidye yazılımı kümelerinin maksat aldığı 93 ülke olduğunu belirledi. Toplamda 241 akının tespit edildiği Amerika Birleşik Devletleri, 2022’nin son çeyreğinde hücumlardan en çok etkilenen ülke olarak öne çıkıyor. Almanya 30, Birleşik Krallık 26 ve Kanada 25 atak ile Amerika Birleşik Devletleri’ni takip ediyor. Dijital korsanların bu ülkelerde bulunan kurumların daha çok fidye ödeyebileceği algısına sahip olduğu tabir ediliyor. 

Saldırılardan en çok imalat bölümü etkilendi

Deep web ve dark web’te yapılan müşahedelere nazaran, 221 berbat niyetli akın ile imalat bölümü tehditler sebebiyle en çok etkilenen kesim olarak öne çıkıyor. Son iki çeyrekteki bilgilere nazaran imalat kesimi tüm tehditlerin yüzde 24,61’lik kısmını oluşturuyor. Tıpkı kesimde yılın son çeyreğinde görülen hücumların üçüncü çeyreğe kıyasla artış oranının yüzde 151 olduğu görülüyor. Öte yandan, başka birçok kesimde önemli ziyanlar tespit edildi. İş ve Profesyonel Hizmetler alanı yüzde 25,72, Bilgi Teknolojileri alanı yüzde 10,57, Eğitim ve Araştırma/İnovasyon alanı da yüzde 10,13’lük oranla öne çıkıyor. Sıhhat Hizmetleri/Halk Sıhhati alanı ise yüzde 8,5 ile çok geride kalmadı. 

Tespit edilen olayların birçoklarının sorumlusu olarak LockBit kümesi atfedilirken, ALPHV / Blackcat, Royal, Black Basta Karakurt Vice Society Hive Group’un da birçok taarruzda izlerine rastlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir