Ligde.Com – Spor Haberleri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Gençlere Gönül Coğrafyası Okumalarına davet

Gençlere Gönül Coğrafyası Okumalarına davet

SoleKinG SoleKinG -
44 0

Büyükşehir, Kocaeli’deki lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” başlığı altında ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” yarışı düzenliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kültür, sanat ve spor çalışmalarını desteklemek ve yetenekli gençlere fırsat vermek emeliyle lise öğrencileri ortası ödüllü “Gönül Coğrafyası Okumaları” müsabakası düzenliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın’ın öncülüğünde, Kocaeli’ndeki lise öğrencilerine fırsat vermek ve onları desteklemek ismine düzenlenen ‘Gönül Coğrafyası Okumaları’ müsabakasıyla yetenekli gençler ödüllendirilecek.

GENÇLERİ ÖNEMSEYEN BÜYÜKŞEHİR

Gençlerin kültürel, toplumsal ve sportif alanda gelişmesini önemseyen Başkan Büyükakın, gençlere her vakit öncelik verdiklerini ve desteklediklerini belirtti. Gençleri önemseyen Lider Büyükakın, “Dersaadet İstanbul” temalı bu müsabakayla liseli gençleri ödüllendirmenin yanı sıra gençlerimizin kaleme alacakları yapıtlarla edebi istikametlerini ve niyetlerini keşfetme fırsatı yakalayacaklarını belirterek her bir gencimizi yarışa katılmaya davet etti.

“DERSAADET İSTANBUL” TEMASIYLA

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde; bu yıl beşinci defa Kocaeli genelinde eğitim alan lise öğrencilerine yönelik “Dersaadet İstanbul” temalı “Gönül Coğrafyası Okumaları” müsabakası düzenleniyor.

HER ÖĞRENCİYE İKİ ESER

Kocaeli’de 9 ilçede 11 başka yerde Kocaeli gençlerine hizmet sunan Akademi Lise ünitesinin hazırlayıp takibini yaptığı “Dersaadet İstanbul” temalı yarışa iştirak sağlayacak öğrenciler belirlenen İstanbul teması üzerinden şiir, hikaye ve deneme kaleme alacaklar. Bu süreçte müsabakaya kayıt olacak her öğrenciye Yahya Kemal’in Aziz İstanbul yapıtıyla Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanı armağan edilecek.

YARIŞMANIN KONUSU

Gönül Coğrafyası Okumaları Projesi çerçevesinde Kocaeli’nde tahsil görmekte olan resmi ve özel tüm lise öğrencilerini kapsayacak yarışın konusu “Dersaadet İstanbul” olarak belirlendi. Bu yıl projeye dâhil olacak öğrenciler Yahya Kemal’in Aziz İstanbul yapıtıyla Okay Tiryakioğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Han romanı okuyarak yarışa hazırlık yapacak. Bu iki yapıtın temini konusunda, iştirak sağlayan okullar kocaeli.bel.tr adresine öğrenci kayıtlarını yaptıkları takdirde ilgili eserler 19 Mart sonrası okullara teslim edilecek. Seçilen kitaplardan yola çıkılarak öğrenciler şiir, deneme ve hikaye kategorilerinde müsabakaya iştirak sağlayabilecek. “Gönül Coğrafyası Okumaları” müsabakası Kudüs’e Mektup ile başlamıştı. Çabucak ardından Balkanlar temasıyla devam eden yarış, ilerleyen yıllarda sırasıyla Türkistan ve Hicaz temaları ile devam etti.

KATILIM ŞARTLARI

Yarışmacı öğrenciler okullarında rehber öğretmenleri tarafından müsabakaya kaydedilecek. Kaydı alınan her öğrenciye yapıtları dağıtıldıktan sonra, öğrencilerimizin mayıs ayının sonuna kadar okuma ve yazma faaliyeti için vakti olacak. Yapıtlarını el yazısı ya da bilgisayarda yazma imkânı bulabilecek olan öğrenciler mühlet sonunda kaleme aldıkları yapıtlarını süreçte kendilerine rehberlik eden öğretmenlerine teslim edecekler.

YARIŞMA MÜRACAAT BİÇİMİ VE DEĞERLENDİRME

Başvurular, öğrencilerin kendi okullarındaki küme rehber öğretmeni aracılığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi (http://www.kocaeli.bel.tr/) adresine yapılacak. Başvurusu kabul gören öğrenciler SMS yoluyla kendilerine rehberlik eden öğretmenleri aracılığıyla bilgilendirilecek. Müracaat süreçleri tamamlandıktan sonra müracaat müddeti içerisinde yazılan hikaye, deneme ve şiirler, rehber öğretmenler tarafından okul idaresine teslim edilecek.

EN DÜZGÜN 10 ESER BELİRLENECEK

Okul idaresi en az biri Türk Lisanı ve Edebiyatı öğretmeni olmak üzere 3 şahıstan oluşan bir komite ile yapıtları inceleyerek her kategoriden birinci 3 yapıtı belirleyip yapıtları Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı Akademi Lise ünitesine gönderecek. İlgili ünite tarafından teslim alınan eserler Büyükşehir ve Ulusal Eğitim Müdürlüğünce belirlenen heyet heyetine teslim edilecek.

BİRBİRİNDEN HOŞ MÜKAFATLAR TAKDİM EDİLECEK

Yarışmaya katılıp dereceye giren öğrenci ve onlara rehberlik eden öğretmenlerin bahse bahis olan coğrafyalara düzenlenen seyahatler ve çeşitli ikramlarla ödüllendirildiği yarışta bu sene de dereceye girecek olanlara birbirinden hoş mükafatlar takdim edilecek.

DERSAADET KELİMESİNİN ANLAMI

Osmanlıca’da birtakım birleşik sözler, Arapça ve Farsça sözcüklerden oluşan Dersaadet kelimesindeki ‘der’, Farsça kapı ve geçit demektir. Günümüzde sıklıkla kullanılan ‘saadet’ sözü ise, memnunluk ve iyilik manasına gelmekte olup bu terkipten hareketle dersaadet sözü ‘‘mutluluk / bahtiyarlık kapısı manasında olup geçmişten bugüne birçok metinde İstanbul’u tanımlamak için kullanılmıştır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kaynak: Beyaz Haber Ajansı

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir